לוגיקת תארים

כל עובד רוצה תואר, כזה שייצג את הניסיון, הסמכויות והמוניטין המתאימים. אבל האם זה באמת משנה האם מדובר בסמנכ"ל, מנכ"ל או דירקטור? האם תואר הוא רק תואר או הרבה יותר מכך? ומה אכפת לארגון או לחברה אם כל אחד ייבחר לעצמו את התואר שנראה לו? הרי מדובר בסך הכל בתואר המודפס על כרטיס הביקור ומופיע בחתימת המייל.

אז זהו, שזה לא "בסך הכל". מאחורי תואר יש משמעות, יש אחריות ויש תכונות רבות שמספקות הוכחה בשטח שכל אחד נמצא בדיוק איפה שהוא צריך – ואוחז בתואר המתאים לו.

אייקון מצויר מסמך

תואר מאגד בתוכו פרמטרים חשובים
שאסור להתעלם מהם!

התואר מבטא, או אמור לבטא, פרמטרים רבים. הוא מתייחס להיקף התפקיד, לרמת האחריות ולקנה המידה שלה,  למיקום היחסי בארגון ביחס למנהלים אחרים ולעובדים. לתואר יש לו השלכות ישירות על חבילת השכר והתגמול. כך לדוגמה כל מי שמחזיק בתואר סמנכ"ל מצפה שאתם כמעסיקים תדעו להשוות את שכרו ותנאי ההעסקה שלו לסמנכ"לים בחברות אחרות באותו קנה מידה.

השאלה מתי ואיזה תואר להעניק לעובד מסוים נוגעת גם בהגינות הרוחבית וביחסים הפנימיים בתוך הארגון. מאחורי יש הגיון ותכנון וכשאין תהליך לוגי ברור, נוצרת אווירה ותחושה של חוסר הגינות מצד הארגון.

כל עוד מדובר בחברה קטנה, בעיקר בראשית דרכה, ניתן לטעון שזה "לא נורא".

כשמדובר בחברה גדולה או חברה בצמיחה מהירה, כזו שכבר מעסיקה מאות עובדים ואולי אף יותר מכך, הסוגיה הזו של "מתן תואר" הופכת הרבה יותר רגישה – והיא מניעה את הגלגלים של הפוליטיקה הארגונית הפנימית. בנוסף, היא משליכה על התקציב, התמריצים והקף השכר של העובדים.

 

אייקון מצויר תקשורת

לזהות את המוקשים בדרך לתואר המדויק לאדם הנכון

ריבוי אנשים המחזיקים בתארים שאינם משקפים בצורה נכונה את תפקידם ומקומם בארגון, יוצר זילות של התארים. כתוצאה מכך, נפגעים עובדים ומנהלים המחזיקים בתארים מהסיבות הנכונות.

מה היה קורה אם היה בידיך ספר הפעלה שמגדיר את ההגיון והפרמטרים מאחורי הענקת תארים ניהוליים ומקצועיים בכירים – האם לא היה עדיף להשתמש בו וליצור תהליך ברור ושקוף של הענקת תארים?

אנחנו ב-CompVision אוחזים בספר ההפעלה הזה ומתאימים אותו בכל פעם מחדש לסיפורו של הלקוח שיושב מולנו. אנו מתכננים וכותבים את "ספר ההפעלה" הזה בעזרת תהליך עבודה מובנה, בניית קריטריונים מדויקים להענקת התארים וניתוח הציפיות, ההשלכות הכספיות והפוטנציאל הגלום בכל עובד המקבל את התואר הנכסף.

אייקון מצויר גרף באתר

איך זה עובד בפועל?

נושא התארים מטופל דרך כלל במסגרת פרויקט רחב יותר של הגדרת מבנה מערך העיסוקים  (Job Architecture) בארגון, אך ניתן גם לטפל בו בנפרד בצורה ממוקדת ומהירה כפרויקט עצמאי.

המומחים שלנו מתחילים מהבנת האתגר והצורך שלך כמעסיק. הם בוחנים ומנתחים את המצב הנתון בחברה כיום, סוקרים את התארים כפי שהם מתקיימים כרגע ובונים מערכת של תובנות, מסקנות והמלצות להמשך הדרך.

עם ההמלצות האלו אנו מתחילים ליצור תוכנית מובנית, אותו "ספר הפעלה" שכולל פרמטרים מדויקים, כללים ונהלי עבודה להענקת תארים בחברה.

אנו נמצאים כאן כדי לעזור בהטמעת השינוי ולבחון יחד אתך את התוצאות בשטח.